top of page
Keresés
Szerző képeKatona-Lajkó Zsuzsa

Fascialis manipuláció – a mozgatórendszeri és belszervi kötőszövetek kezelése a panaszok enyhítésére


Manuálterápia, ami a testünket behálózó kötőszövetet mobilizálja, annak letapadásait oldja fel, ezzel segítve a szövetek elcsúszását és a szabadabb és fájdalommentes mozgást, továbbá belszerveink jobb működését.



A fascia az a vékony kötőszövetes hártyarendszer, ami a bőr alatti zsírszövet alatt található, az egész testben folytonos, izmokat, ízületeket köt össze egymással, sőt a belső szerveinket is ez a fascia burkolja be, a szervek tokját alkotja. Ez a burok tartja, stabilizálja szerveket, de kellő mozgást is enged nekik. A fascia burok összekötő nyúlványokkal is rendelkezik, amikkel kirögzíti a szerveket a törzsünk különböző pontjaihoz, sőt szerveket, szervrendszereket egymással is összekapcsol. A nyirok ereinket a fascia feszíti ki, tartja nyitva, és a vénás és artériás ereinket is beburkolja, körülszövi, továbbá az idegek burkát is alkotja. A fascia 2 vagy néhol 3 rétegű, ezeknek a rétegeknek szépen el kell tudniuk csúszni egymáson.

Ebben  a kötőszövet hálózatban az a fantasztikus, hogy ez a finom szövet összeköti testrészeinket, és működésüket összehangolja, a belszervek fasciaborítása sok ponton kapcsolódik a mozgatórendszer fascia borításával. A fascia stabilitást ad, de megfelelő mobilitást is. A belszerveinknek például kell a tartás, hogy ne süllyedjenek meg, de kell a tér arra, hogy mozogjanak, a működéshez mozgás kell ( a szív működése eleve a vérünk pumpálása, a belek perisztaltikája igen nagy mozgás, de a májunk vagy vesénk is kell, hogy tudjon mozogni). Ha a fasciahálózatban merevségek, letapadások alakulnak ki, a rétegek nem csúsznak el szabadon egymáson, és a mozgások be fognak szűkülni, legyen ez akár ízületi mozgás, vagy akár belszerv mozgása. Ezek a letapadások gyakran nem okoznak fájdalmat, viszont feszítik az egész hálózatot, és a mindennapi vagy sportterhelésünktől függően valahol, gyakran egy inetzíven igénybevett területen fogja a legjobban feszíteni a hálózatot, és ott fog fájdalom megjelenni egy idő után (egy darabig a rendszer jól kompenzálja a merevségeket, de egy idő után vagy ha már túl sok merevség alakult ki, megjelennek a túlterheltség jelei). Ha belszerv mozgása szűkül be egy hozzá közeli, vagy távoli letapadás miatt, akkor az a szerv diszfunkcionálni fog, nem lesz megfelelő a működése, ami panaszokat is okoz.

A szöveti letapadások úgy alakulnak ki, hogy  a kötőszövetet ért traumák (törések, szakadások, műtétek, gyulladások akár a belszervekben is, mivel a szervek kapcsolódnak a mozgatórenszeri fasciákkal) gyulladást okoznak a fasia rétegei között, és a gyulladás a rétegek közti csúszós, nyálkás, vizes folyadékot ragacsossá teszi, és összetapasztja.

A fasciahálózat működésének bemutatásával könnyen érthető, elképzelhető, hogy egy teniszkönyök fájdalma akár lehetséges, hogy az ellonoldali valamikori  térdműtét, vagy lábszártörés okozta fascialis letapadások, szöveti feszülések miatt jelenik meg, de akár egy valamikori vakbél műtét hege is húzhatja a mellkasfalon, vállövön keresztül. Vagy egy gyerekkori komolyabb bokaficam is okozhat évek múlva derékfájást, mint ahogy egy császármetszés okozta heg váll vagy csípőfájdalmat.

Fasciális manipulációval tudunk segíteni a merevségek feloldásában, és ezzel a szövetek csúszása helyreáll, a mozgás újra, könnyebb, fájdalommentes lesz, és akár a belszervek funkiója is javulhat.

111 megtekintés0 hozzászólás

Comentários


bottom of page